Zagubieni na ścieżce kariery. Idź po marzenia jak Globergianin.

Zagubieni na ścieżce kariery. Idź po marzenia jak Globergianin.

Jesteśmy kowalami własnego losu, a to jak będzie wyglądała nasza przyszłość zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Moment zagubienia potraktuj jak reset – otrząśnij się i zaplanuj swoją przyszłość z Globergianinami.

Każdy bardziej bądź mniej świadomie realizuje swoją ścieżkę kariery. Czy to pracując na etacie, czy prowadząc własną działalność gospodarczą (firmę), czy też podejmując dodatkowe działania społeczno-zawodowe – tworzymy naszą karierę zawodową. Jedni sięgają po odpowiednie sposoby na prawidowe ukierunkowanie siebie i zaplanowanie swojej przyszłości. Drudzy idą przez życie niezastanawiając się zbytnio nad tym. Zarówno jedni jak i drudzy miewają komplikacje, napotykają przeszkody, osiągają sukcesy i porażki. Nadchodzi moment zwątpienia, niepewności, zagubienia się, spowodowanego współczesnym szybkim pędem życia. Świat idzie do przodu, jednak czy za nim nadążamy?
Jak zachować porządek i kontrolę zdarzeń?
 
Zatrzymaj się, usiądź, weź do ręki kartkę i długopis i sporządź swój osobisty plan działania. Zaplanuj swoją przyszłość – tylko w ten sposób zapanujesz nad sobą, swoim życiem i zaczniesz osiągać sukcesy. Przyszłość będzie należała do Ciebie.
          W tym momencie znajdą się osoby, które już o tym słyszały, a nawet już to przerabiały – jednak mimo to stoją w miejscu. Coś nie zadziałało, pogubili się w tym wszystkim. Istotą planowania i działania w odniesieniu zarówno do kariery zawodowej, jak i życia jest synergia ludzi i praktykowanie zasady win-win. Tworząc zespół, idąc w stadzie możemy osiągnąć wszystko, tylko należy to zrozumieć. Nawet najlepszy plan, wyznaczone prawidłowo cele długo i krótkoterminowe, działanie na pełnych obrotach, ale indywidualnie, samodzielnie, nie doprowadzi nas na sam szczyt i nie zapewni oazy szczęśliwości na całe życie.
Stosuj win-win i wykorzystuj synergię jak gęsi.
          Być może to o czym wcześniej napisałam zbulwersowało Cię, zaburzyło Twój światopogląd. Jednak pozwól, że zobrazuję Ci moje stanowisko na przykładzie historii o gęsiach, zaczerpniętej od doświadczonego szkoleniowca i eksperta, które to gęsi określane są trafnie jako skrzydlata inteligencja. Dzika gęś nie jedno ma imię.
          Zapewne nie raz widziałeś na niebie klucz gęsi odlatujących na południe. Czy wiesz dlaczego tworzą one literę V? Każdy ptak poruszając skrzydłami stwarza coś w rodzaju powietrznej fali, na której unosi się jego sąsiad z tyłu. Dlatego dzięki kluczowi w kształcie V stado może pokonywać dystans conajmniej 71% większy niż jakby każdy ptak leciał osobno.
Ludzie dążący w tym samym kierunku, złączeni poczuciem wspólnoty, mogą osiągnąć swój cel zdecydowanie szybciej i łatwiej, ponieważ wzajemnie się wspierają.
Jeśli któraś z gęsi wyłamie się z klucza chcąc spróbować lecieć dalej sama, ogromny opór powietrza odrazu daje jej się we znaki i ptak czym prędzej wraca do swoich towarzyszy, aby skorzystać z siły nośnej wypracowanej przez ptaka na przodzie. Gęsi na przodzie oczywiście się zmieniają. Gdy ptak prowadzący stado się zmęczy przechodzi na tył klucza, a jego miejsce zajmuje inny, kolejny ptak.
Gdybyśmy my ludzie mieli gęsi instynkt, trzymalibyśmy się osób, które udają się w tę samą stronę co my. W przypadku odlatujących na południe gęsi, rozsądni ludzie powinni, wykonując odpowiedzialne zadania, wykorzystywać własnie tę zasadę. Gęsi pogęgując wesoło z tyłu dodają otuchy prowadzącym stado i pomagają im utrzymać tempo.
Ważnym aspektem wśród gęsi, na który również należy zwrócić uwagę, jest sytuacja, gdy któryś z ptaków zachoruje lub zostanie postrzelony. Wtedy dwa inne eksportują go na ląd i zostają przy nim by mu pomóc, wspierać i go ochraniać. Nie opuszczają chorej gęsi dopóki nie wrócą jej siły lub jeśli nie umrze. Dopiero wtedy wyruszają w dorgę same lub dołanczając się do innego gęsiego stada, by jak najszybciej dołączyć do swoich.
Czy my tak naprawdę żyjemy/pracujemy zgodnie z tymi zasadami?
Czy nie jest tak, że gęsi lub inne zwierzęta w wielu przypadkach są mądrzejsi od nas?
Przykład z gęsiami pokazuje, że kiedy wykonujemy coś razem, wykorzystujemy wzajemny potencjał każdej osoby w zespole, gdyż każdy z nas jest inny, ma swoje mocne strony, dlatego powinniśmy razem współpracować i szukać ludzi nie podobnych do siebie, a uzupełniających nas. Zatem to jest największa tajemnica synergi, że możemy osiągnąć zdecydowanie więcej różniąc się między sobą. Kiedy dążymy samodzielnie do celu, to mamy zdecydowanie trudniej, niż gdy zbiera się grono osób wnoszących swoje potnecjały i mocne strony, wtedy wspólnie wspierając się osiągniemy więcej i szybciej.
Spełniaj marzenia jak Globergianin. Jak zaplanować karierę zawodową, by nie zagubić się w przyszłości?    
Praca zespołowa, w grupie siła, zespół, społeczność = wsparcie, współdziałanie, zrozumienie, cenne wsakzówki, obiektywne spojrzenie, pomoc, zaangażowanie, sukces jednostki sukcesem całego zespołu.
Rozwijaj i realizuj siebie z gotowym planem i prawidowo wyznaczonymi celami, jednak w poczuciu, że nie jesteś sam.
To jak, jesteś gotowy do przejścia przez proces planowania swojej przyszłości i spełniania swoich marzeń (celów) ?
Wybierz drogę, która będzie pasowała do Ciebie, nie dopasowuj się na siłę do tego, co bardzo Ci się podoba albo co akurat jest modne. Upodobania i moda są zmienne. Spełnij swoje marzenia poprzez kroki, pokonywane kolejno:
  • Dokonaj na początek diagnozy własnego potencjału. Zrozum i poznaj siebie – jaki(a) jestem? Uzyskaj świadomość i cenną wiedzę na swój temat, co ułatwi rozpoczęcie profilowania własnej drogi zawodowej. Nie ograniczaj swojej mentalności, otwórz umysł, poznaj wszechstronnie siebie i swoje możliwości.
  • Następnie wyznacz swoją misję, czyli ogólny kierunek osobistego i profesjonalnego rozwoju oraz obszary, którymi chcemy i możemy się zająć. Misja staje się naszym swoistym kompasem, wskazującym nam drogę.
  • Trzecim krokiem do spełnienia marzeń jest określenie celów osobistych i zawodowych. Nic innego jak uszczegółowienie misji, zapisanie celów zgodnie z techniką SMART.
  • Przechodzimy do wyboru metod realizacji celów i koncentracji na działaniach, przybliżających nas do celu. Tworzymy w formie pismenej plan odpowiadając przede wszystkim na ptania: co trzeba zrobić, jak należy to zrobić? Budujemy ścieżkę składającą się z odcinków prowadzących do spełnienia marzeń, którą tworzą elementy przyczynowo-skutkowe, dające przejrzysty obraz czynności do wykonania.
  • Działaj. Pora na wdrażanie planu w życie. Jednak nie zapominaj w trakcie o kontroli realizacji planu, dzięki czemu będziesz mieć możliwość wprowadzenia działań korygujących. Umożliwia to także ocenę w jakim zakresie plan został zrealizowany.
Niech planowanie stanie się Twoim nawykiem, który sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i poczujesz się spełniony, w harmoni z samym sobą. Praktykuj planowanie każdego dnia, tygodnia, miesiąca, co przybliży Cię, poprzez pokonywanie codziennie małych kroków, do spełnienia marzeń. 
Dokonując resetu w momencie zagubiania na ścieżce, którą kroczymy, należy stworzyć na nowo własną strategię planowania swojej kariery. Przede wszystkim najważniejszym punktem odnalezienia prawidłowej drogi i kierunku, jest poddanie się szczerej refleksji nad swoją osobą. Analiza samego siebie umożliwi wybór właściwego celu życiowego i zawodowego, zgodnego z naszymi pragnieniami i przekonaniami, predyspozycjami i kompetencjami. Pomoże i wesprze nas w tym otoczenie Globergian, którzy uzupełnią nasze luki i przeprowadzą nas przez ten proces, a podczas działania będą nam kibicować i dodawać otuchy.
 

__________________________________________________________________________________________________________________

Projekt bez tytułu (58)

Natalia Szeliga – mgr poradnictwa zawodowego i doradztwa personalnego. Profesjonalne podejście do klienta a do tego działanie z pasji pozwala mi na  prowadzenie  osoby w planowaniu jej ścieżki kariery rozwojowo- biznesowo- zawodowej, szybciej i z lepszymi efektami. Członek Globergy Fundation oraz twórca Kujawsko-Pomorskiego Centrum Rozwoju. Pasjonat zdrowego stylu życia i rozwoju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *