Sukces zaczyna się dziś. Czyli jak zostać przedsiębiorcą, zanim skończysz studia.

Sukces zaczyna się dziś. Czyli jak zostać przedsiębiorcą, zanim skończysz studia.

 

Idąc na studia oczekujemy, że osiągniemy tam najwyższy poziom wiedzy, jaki jest dostępny w życiu. Czy aby na pewno warto poprzestawać na samych wykładach, chcąc osiągnąć sukces? Otóż okazuje się, że niezupełnie. W tym artykule opowiem Ci o tym, jakie umiejętności warto nabyć dodatkowo, aby naprawdę poczuć się później pewnym, wchodząc na rynek pracy, a nawet więcej – stać się prawdziwym przedsiębiorcą.

Ten artykuł opiera się na analizie rozmów z 10 studentami, z którymi miałam możliwość rozmawiać w ostatnich 10 dniach.

Być może nie jest to liczba, z której można wyciągnąć statystyki, jednak jednogłośność tych osób zainspirowała mnie do napisania tego artykułu. Artykuł opieram również na badaniach, których zadaniem było zdiagnozowanie, w jakim stopniu studentów wybranych krakowskich uczelni cechuje przedsiębiorczość.

 

 

A więc jakie zadanie spełniają studia.

 • według formalnych źródeł studia to proces zdobywania wiedzy. Miejsce, w którym mamy poznać konkretne zagadnienia potrzebne nam do wykonywania działań w miejscu zatrudnienia. 
 • według moich studentów jest to miejsce, w którym trzeba wykuć konkretny materiał, z czego mają nadzieję część zapamiętają, podchodząc z nadzieją do praktyk, w których się wszystkiego nauczą. A najważniejsze to uzyskanie odpowiedniego papierka otwierającego ścieżki zawodowe.

Osobiście zgadzam się z jednym i drugim, jednak na studiach sukces odnoszą tylko Ci, którzy prócz codziennych (lub zaocznych) wykładów poświęcają czas również na rozwój osobisty, w którym odkrywają tajemnice prawdziwego życia oraz możliwości zdobywania umiejętności, mające ich wyróżnić na rynku pracy. 

Jeśli myślisz podobnie jak moi studenci, przejdź dalej do drugiej części tego artykułu.

Umiejętności charakteryzujące przedsiębiorcę

Jak się okazuje wielu studentów wie, że warto być przedsiębiorcą, okazuje się również, że wielu z nich wie, jakie umiejętności powinien posiadać przedsiębiorca. Jednak to, co zatrzymuje ich w działaniu, to brak decyzji o podjęciu właśnie tego działania, odkładanie kolejnej dawki wiedzy na czas “po studiach”. Łudzą się, że “jakoś to będzie” lub po prostu nie wiedzą, gdzie szukać wiedzy i wsparcia, aby naprawdę już jako studenci stać się przedsiębiorcami.

Umiejętności kluczowe dla przedsiębiorcy to:

 • kreatywność
 • zdolność rozwiązywania problemów
 • umiejętność przewidywania
 • zdolność do wykazywania inicjatywy
 • wiara we własne umiejętności
 • zarządzanie sobą w czasie
 • umiejętności przywódcze
 • umiejętne budowanie relacji z ludźmi 
 • budowanie marki osobistej

Skoro już wiemy jakie umiejętności są potrzebne, warto zadać sobie pytanie, gdzie można je nabyć. 

Okazuje się, (wg informacji uzyskanych od moich studentów), że tego na studiach nie uczą a więc gdzie tej wiedzy szukać.

Już od razu podpowiem, że możesz szukać wśród ludzi ze swojego otoczenia, którzy odnoszą sukcesy, możesz korzystać z wiedzy zawartej w książkach czy przeglądając biografie ludzi sukcesu, jednak jest to wciąż szukanie informacji po omacku. 

Są w sieci strony wszystkowiedzące, które zalewają studentów informacjami, porównaniami, faktami. Często dostajemy tam gotowe rozwiązania i narzędzia, ale czy na pewno pozwolą dopasować najlepsze rozwiązania właśnie dla Ciebie?

Ile razy poświęciłeś czas na artykuł, który na początku brzmiał dobrze, a na końcu okazało się, że nie ma on nic wspólnego z tym czego aktualnie szukasz? Ile razy wykupiłeś szkolenie, które miało wprowadzić Cię na wyższy poziom, a po kilkugodzinnym wstępie okazało się, że musisz wykupić kolejny, aby uzyskać uzupełniającą wiedzę?

Pierwsza lekcja dla przyszłego przedsiębiorcy – szanuj swój czas i swoje pieniądze. 

Zastanawiam się zatem co mogłabym Ci polecić, z myślą o najlepszych rezultatach.

Przyznam, że brałam pod uwagę trzy sposoby.

Pierwszy z nich to rozmowa jeden na jeden w Biurze Karier, które działa na uczelniach. Możesz im przedstawić swoje ambicje i marzenia oraz poprosić o pokierowanie, snując wizję swojego sukcesu. Jak sami piszą w informacjach o sobie: misją Biura Karier jest „świadczenie usług studentom i absolwentom w zakresie kształtowania umiejętności pozwalających na konkurowanie na wymagającym rynku pracy oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia odpowiadającego ich kwalifikacjom i aspiracjom”. Czy odpowiednio potrafią przygotować na samodzielną rolę przedsiębiorcy? o tym nie mogę Cię zapewnić.

Drugi z nich to metoda prób i błędów. Już teraz możesz podjąć samodzielne kroki, aby uczyć się, jak to realnie wygląda, jaką drogę należy przejść (podpowiedzi jak zmagać się z poszczególnymi elementami znajdziesz w Internecie lub w fachowych książkach). Możesz również skorzystać z tak zwanych Inkubatorów Przedsiębiorczości, w których masz możliwość wykształcić potrzebne umiejętności. Bądź nastawiony na wiele lekcji, na pewno cierpliwość i determinacja będą tutaj kluczowe. Jedyny minus to czas, samemu trudno odnaleźć właściwe ścieżki od razu, a popełniane błędy wiele osób zniechęcają zbyt szybko do dalszego działania.

Mogę Ci polecić również trzeci sposób, miejsce, które ja osobiście wybrałam do swojego rozwoju.

Nastawione jest ono na kształcenie młodych ludzi mających ambitne cele i marzenia.

Jest to Business College, w którym wiedza skoncentrowana jest na najlepsze rezultaty i przewiduje gwarancje sukcesów, o ile podejdziemy do tematu z pełnym zaangażowaniem. 

Business College czyli 10 miesięczna, praktyczna szkoła biznesu. Miejsce w którym zgromadzeni zostali fachowcy z różnych dziedzin, eksperci działający z sukcesami. Przedsiębiorcy, którzy swoją wiedzę podparli wieloletnią praktyką. Ścieżka tam jest spersonalizowana więc możesz być pewien, że dostaniesz to czego oczekujesz, a część potrzebnego wkładu finansowego może być finansowana przez fundację.

Materiał przygotowany według autorskiej metody daje natychmiastowe rezultaty, co w moim przypadku, doskonale się sprawdziło. 

 

Minimum teorii, maksimum praktyki przekłada się obecnie na moje efekty. 

Ukończenie Business Collegu Globergy dało mi przywilej rozwijania się z prestiżowymi firmami, zdobycie wyższego statusu zawodowego, mogę teraz realizować siebie z większą precyzją. Korzystając z moich nabytych tutaj umiejętności, realizuje planowane od lat cele.

Dzięki wsparciu społeczności, która tworzy się wewnątrz projektu, mogę więcej podróżować, poznawać nowe miejsca, ale nauczyłam się dobrze zarządzać sobą w czasie, dzięki temu moja rodzina również jest zadowolona. Mamy lepiej zaplanowany czas na wypoczynek, na bycie razem. 

Celem społeczności Globergy jest też wspieranie innych ludzi i można się tutaj również zaangażować w cele społeczne przy pomocy fundacji, co również było kiedyś moim marzeniem. 

Więc jeśli ty masz marzenia i chęci do działania, a przede wszystkim chcesz odnieść sukces już jako student to nie zastanawiaj się długo, bo czas mija. Wykorzystaj właśnie ten moment i skorzystaj z wybranej przez siebie ścieżki rozwoju, a jeśli zdecydujesz się tak jak ja na Business College to zgłosić się możesz pisząc wiadomość na e-mail [email protected], w tytule napisz JESTEM GOTOWY, a być może ty uzyskasz wsparcie z fundacji na rozpoczęcie swojej drogi w Busness College Globergy.

Trzymam za Ciebie kciuki i mam nadzieje spotkać Ciebie wśród naszej społeczności przedsiębiorców. 

________________________________________________________________________________________________________

 

Joanna Sieczkowska – praktyk biznesu, lider, przedsiębiorca, trener skutecznej komunikacji w Internecie oraz budowania relacji online. Członek zarządu i współwłaściciel trzech spółek. Kobieta – odkrywca, mistrzyni poszukiwania dobrych stron w każdej sytuacji, prowadząca markę KOBIETA TAKA JAK TY.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *